Az Amerikai Magyar Hírlap Online Magyar emlékhelyek Amerikában sorozata azokat a jól, vagy kevésbé jól ismert helyszíneket mutatja be, ...
Az Amerikai Magyar Hírlap Online Magyar emlékhelyek Amerikában sorozata azokat a jól, vagy kevésbé jól ismert helyszíneket mutatja be, amelyek hozzánk, magyarokhoz, a magyar kultúrához, a magyar nyelvhez kapcsolódik Amerikában.
Kérjük olvasóinkat, az Egyesült Államokban járva ha találkoznak olyan hellyel, amelyen jól felismerhető a magyar kapcsolat, fényképezzék le, és a pontos helyszín megjelölésével küldjék el az újság email címére. Gyűjtsük össze az amerikai magyar emléknyomokat, hogy más honfitársunk is, ha a közelben jár, felkereshesse.
![]() |
Karman Laboratory a Caltech-en |
Kármán Tódor Budapesten született, édesapját, Kármán Mór professzort Eötvös József vallás- és közoktatásügyi miniszter bízta meg a középiskolai egyetemi tanárképzés gyakorlatának kidolgozásával. Ebben a „Mintagimnázium”-ban (Magyar Királyi Tanárképzõ Intézet Gyakorló Főgymnasiuma, ma ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium) nevelkedett Tódor is. Ferenc József császár és király elismerésként nemesi címet adományozott az apának, amit a fia is szívesen használt, külföldön Theodore von Kármán formában, kényesen ügyelve egyben az ékezetek megőrzésére is.
![]() |
Theodore von Kármán |
A felfedezés meghatározta későbbi pályafutását: 1908-ban befejezte fizikusi disszertációját, és Párizsba ment, ahol a Sorbonne-on Marie Curie előadásait hallgatta. Egy repülőbemutató hatására kezdett el repüléselméleti kutatásokkal foglalkozni. Elfogadva az aacheni egyetem meghívását, 1913-tól ott fogott hozzá a repüléstudományi intézet megszervezéséhez és egy szélcsatorna építéséhez.
Az I. világháborúban bevonták az önálló osztrák–magyar légierő kialakításába. Egyik újításaként megoldotta, hogyan tüzelhet a géppuska az előtte forgó légcsavarokon keresztül, ami nagyban hozzájárult a vadászgépek elterjedéséhez. Részt vett helikopterek fejlesztési kutatásaiban is. A Magyar Tanácsköztársaság alatt közoktatási népbiztoshelyettes lett, a felsőoktatás reformján dolgozott. A proletárdiktatúra bukása után, félve az üldöztetéstől 1919-ben visszatért Aachenbe aerodinamikát tanítani.
![]() |
Kármán Tódor és J. F. Kennedy |
![]() |
A Karman Laboratory bejárata |
Kármán kiváló szervező, tudós és nagyra becsült oktató volt, elnyerte az 1963. év Nemzetközi Tanára címet, Kennedy elnöktől pedig átvehette a legnagyobb amerikai tudományos kitüntetést, a Nemzeti Tudományos érmet. A Magyar Tudományos Akadémia meghívására 1962-ben hazalátogatott, itt megkapta a Magyar Asztronautikai Társaság díját.
![]() |
Kármán Tódor emléktábla a Caltech épületének falán |
Kármán Tódor életével kapcsolatos információk megtalálhatók Farkas József György: Magyar emlékek a nagyvilágban című könyvében.
Nincsenek megjegyzések